Ana Sayfa Seyahat İpuçları Uzun Uçuşlarda Rahat Etmenizi Sağlayacak 10 Yöntem

Uzun Uçuşlarda Rahat Etmenizi Sağlayacak 10 Yöntem

tarafından Burak
638 views

Gelişen teknolojiyle uçak yolculuklarının kalitesi ve konforu günden güne artıyor. Çoğu havayolu firması uçak içi eğlence sistemlerinde en güncel filmlere ve içeriklere yer veriyor. Çeşitli hava yollarında zaman geçirebilmeniz için yemekler, içecek servisleri, aperatif servislerine yer veriliyor. Bununla beraber biraz da kişisel çabalarınızla uçak yolculukları çok daha stressiz ve keyifli geçebilir. İşte uçak yolculuklarınızın daha konforlu ve rahat geçmesi için 10 ipuçu.

 

1

Erken Check-in Hayat Kurtarır

Uçuşlarınıza gelirken özellikle uluslararası uçuş yapacaksanız Check-in işlemini erken yapmanız önemli. Şu aralar On-Line Check-in sistemleri ne kadar kullanılsa da havayollarının uçak tipini değiştirmesi durumunda sahip olduğunuz koltuktan olabilirsiniz. Uluslararası uçuşlarınızda erken check-in sayesinde boş koltuklardan seçim yapma imkanınız çok daha yüksek olacaktır.Unutmayın  “Erken gelen iyi koltuğu kapar”.

 

2

Koltuk Seçimi

Koltuk seçimi biraz da kişisel ve fiziksel durumunuza göre değişiklik gösterebilir. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise veya sürekli tuvalete gitmenizi gerektirecek bir durumunuz varsa, tuvaletlere yakın koltuk isteğinizi Check-in sırasında söyleyebilirsiniz. Ayrıca koltuk seçiminde de koridor tarafındaki koltukları seçmeniz lavabolara daha rahat ulaşmanızı sağlar. Manzara izlemeyi severim çok da yerimden kalkmam derseniz, cam kenarı koltuklar size göre. Cam kenarı koltuk seçerken de kanat üzeri olmamasına dikkat edebilirsiniz.

 

3

Yolculuk Ekipmanlarınızı Unutmayın

Seyahatinize başlarken kendinizi evinizde gibi hissetmeniz gerekiyor. Kendi kişisel alnınızı koltuğunuzun çevresine kurun. Havayollarının verdiği kulaklıklar yerine kendi kulaklığınızı alın. Hatta imkanınız varsa gürültü engelleyici kulaklıklar kullanın. Hem çevreden gelebilecek gürültüyü duymayacaksınız hem de dinlediğiniz şeye çok daha iyi odaklanabileceksiniz. Bu kulaklıklar uyurken de en iyi dostunuz olacaktır.

Bir diğer ekipmanınız boyun yastığınız. Kişisel konforunuz için olmazsa olmaz. Ekonomi sınıfında seyahat ediyorsanız boynunuzu rahat ettirebileceğiniz bir pozisyon bulmanız çok zor. Bu durumlar için oldukça uygun fiyatlara alınabilecek şişme bir boyun yastığı ergonomik rahatlığınızı sağlayacaktır.

Elektronik cihazlarınız da vakit geçirmek için en iyi dostlarınız. Tabletler veya telefonlarınızı yolculuk için hazırlayın. Belki iliginizi çeken bir kaç oyun, müzik veya film indirin. Yine E-Book okuyucular da uzun şarj süreleri olduğundan ve yüzlerce kitabı sığdırabildiğiniz için can dostlarınız olacaktır.

Elektronik cihazlarınızın şarj aletlerini yanınıza almayı unutmayın. Artık çoğu uçakta USB girişi veya priz bulunmakta. Aynı zamanda Powerbank gibi şarj ünitelerini de yanınıza alın.

 

4

Düzenli Kullandığınız İlaçlarınızı Unutmayın

Her gün veya düzenli aralıklarla almanız gereken ilaçlarınızı yanınızdan ayırmayın. Genellikle insulin ilaçları veya astım gibi rahatsızlıklar için kullandığınız ilaçlarınız varsa koltuk cebinde veya hızlıca ulaşabileceğiniz bir yerde tutun. Uzun yolculuklar sırasında ilk kez kullanacağınız bir ilaç varsa da bunu önceki ilaçlarınızla birlikte alırken dikkatli olun. Genellikler yolculuk sırasında hem uyku ilacı hem de tansiyon ilacı gibi karışımlar yapan yolcular ani rahatsızlıklarla karşılaşabiliyorlar.

 

5

Bol Su İçin

Uçuş sırasında sunulan ücretsiz alkollü ve alkolsüz içecekler oldukça çekici görünebilir. Uçakların havalandırma sistemleri nem düşmanıdır. Sistem kabin içerisindeki bütün nemi dışarıya atmaya çalışır. Uzun uçuşlarınızda normale göre vücudunuz 2 kat daha hızlı su kaybeder. Böyle durumlar için bolca su içmeniz gerekiyor. Alkollü veya sıcak içeceklerden ise kaçının! Vücudunuzdaki su atımını hızlandıran kahve, çay veya alkollü içecekler gözlerinize kadar tüm cildinizin kurumasına sebep olacaktır. Ayrıca uyku sırasında boğazınızın kurumasına ve kalitesiz bir istirahate sebep olurlar.

 

6

Yanınıza Atıştırmalıklar Alın

Yolculuk sırasında sunulan yiyecek ve içecekler istediğiniz lezzette olmayabilir. Bu gibi durumlarda hem aç kalmamak hem de alışık olduğunuz lezzetli bir atıştırmalık çok işinize yarayacaktır. Genel olarak oyalanmak için bir şeyler yeme fikri zaman geçirmek için en iyi yollardan birisidir. Atıştırmalıklar için ağır olmayan, yer kaplamayan fakat protein değeri yüksek yiyecekler uygun olacaktır.

 

7

Kişisel Hijyen Malzemeleri Alın

Islak mendil, kolonyalı mendiller gibi hijyen malzemeleri çantanızda bulunsun. Uçakların nereden gelip nerelere gittiğini bilmiyoruz. Uçak içerisindeki en kirli yerler uçak tuvaletleri, eğlence sistemi kumandaları ve yemek masanız. En azından önlem olarak kumandanızı ve yemek masanızı bir ıslak mendille silin. Tuvaletleri kullanırken ise çevreye fazla temastan kaçının. Bol su ve sabun kullanın. Kişisel temizlik malzemelerinizi de çantanızda bulundurun.

 

8

Cildinizi Korumayı Unutmayın

Uçak içerisindeki havanın kuruluğundan bahsetmiştik. Önlem olarak uçuşa başlamadan vücudunuza yoğun nemlendirici krem sürün. En çok kuruyan yerlerden birisi de gözleriniz. Uzun uçuşlar sonunda çok su da içmediyseniz gözlerinizde batma hissi olabilir. Göz kuruluğu yaşıyorsanız veya lens kullanıyorsanız yanınıza göz damlası alın. Dudaklar için dudak nemlendirici kullanın. Cildinizi daha da canlandırmak isterseniz nemlendirici yüz maskeleri de oldukça kullanışlı olacaktır.

 

9

Yedek Kıyafet Bulundurun

Uçak içi havalandırma sistemleri yerde ve havada değişiklik gösterebilir. Uçağın kalkışı ve inişine kadar vücudunuz 4 ayrı sıcaklığa maruz kalabilir. Uçağa binmeden önceki sıcaklık, uçağa bindiğinizde yerdeki sıcaklık, uçak kalktıktan sonraki sıcaklık ve varış noktanızdaki hava sıcaklığı tamamen farklı olabilir. Hasta bir şekilde tatil geçirmemeniz için yanınızda mutlaka uzun kollu, kısa kollu bir iki adet yer kaplamayan kıyafet bulundurun. Her seyahatinizde ince kat kat

 

10

Jet-Lag Olmamak İçin Önleminizi Alın

Uzun bir yolculuğun ardından vardığınız yerde geceyken yaşadığınız ülkede sabahsa biyolojik olarak gece-gündüz uyumsuzluğu yaşamanız gayet normal. Gittiğiniz yerdeki zaman farkına uyum sağlayamamak tatilinizi çok kötü etkileyebilir. Fakat bunu en aza indirmek için çeşitli önlemler alabilirsiniz.

Uçuş öncesi dinlendiren bir uyku Jet-Lag etkilerini azaltabilir. Ayrıca uçuş öncesi fazla alkol tüketmemeye de dikkat edin. Uçuş sırasında uyumak da yine faydalı olacaktır.

Saatinizi gittiğiniz yerin saatine göre ayarlayın. Alışkanlıklarınızı o saate göre yapın. Vücudunuzun daha hızlı zaman farkına adapte olmasına yardımcı olacaktır. En önemlisi ise gittiğiniz yerin lokal saatine uyum sağlayın. Vardığınız yerde yaşayan halk ne yapıyorsa siz de onlar gibi olun. Akşam yemeği saatindeyseniz siz de yemek yiyin. Kahvaltı saatiyse kahvaltı yapın.

Sakın gittiğiniz anda otele kapanmayın. Hızlıca hazırlanıp dışarı çıkın. Dışarda güneş varsa faydalanın. Gittiğiniz yerde dışarıya çıkıp dolaşmanız ve güneşe maruz kalmanız vücudunuzu oranın saatine hızlı bir şekilde alıştıracaktır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.